انجام پروژه داده کاوی ا نرم افزار متلب

انجام پروژه داده کاوی با متلب (matlab)

داده کاوی را میتوان علم کشف اطلاعات با استفاده از الگوریتم‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ دانست. کاربرد داده کاوی امروزه در همه زمینه ها می باشد از جمله صنعت بیمه، صنعت بانکداری، بازاریابی و فروش که می توان نام برد . نرم افزار متلب یکی از نرم افزارهایی است که در امر انجام پروژه داده کاوی استفاده می‌شود . انجام پروژه داده کاوی با متلب در زمینه های مختلفی قابل انجام است ، برای مثال انجام پایان نامه داده کاوی با متلب امروزه در دانشجویان مهندسی بسیار فراگیر است .

برای انجام پروژه داده کاوی با متلب تماس بگیرید

تاریخچه

 آقای کلو مولر که در دانشگاه نیومکزیکو ریاست بخش علوم کامپیوتری را بر عهده داشت در اواخر دهه ۱۹۷۰ شروع به توسعه برنامه‌ای به نام متلب کرد، دلیل طراحی برنامه متلب این بود که به دانش آموزان خود اجازه دسترسی به linpack eispack را به بدون نیاز یادگیری fortran بدهد. این موضوع برای سایر دانشگاه‌ها نیز جالب توجه شد و به زودی در سراسر دانشگاه‌ها گسترش پیدا کرد. پس از شهرت برنامه متلب، آقای جک لیتل در دیدار با آقای مولر در سال ۱۹۸۳ با نرم افزار متلب آشنا شد؛ او با ذهن باز و ذکاوت قابل توجه اش قابلیت تجاری سازی برنامه متلب را با مولر در میان گذاشت و به او پیشنهاد همکاری در این زمینه را داد. در سال ۱۹۸۴ شرکت مت ورکس تأسیس شد، دفتر مرکزی این شرکت در شهر natick ایالت ماساچوست آمریکاست آنها در سال ۱۹۸۴ برنامه متلب را منتشر کردند. این نرم‌افزار ابتدا توسط مهندسین و محققین مورد استفاده قرار می‌گرفت اما پس از آن در عرصه‌های دیگر نیز مورد استقبال عموم قرار گرفت.

اما این برنامه در زمینه انجام پروژه داده کاوی دارای انتقادات متعددی از سوی متخصصین این حوزه است که در زیر به چندین مورد آن می‌پردازیم.انجام پروژه داده کاوی با متلب matlab

حل مسائل ریاضی تخصص متلب است

 در واقع اصلی‌ترین هدف نرم افزار متلب حل مسائل ریاضی است و قاعدتاً در حل مسائل ریاضی در حوزه‌های مهندسی می‌توان گفت این نرم افزار واقعاً بی رقیب است اما در سایر موارد مانند آمار ، داده کاوی اقتصاد و غیره به طور مشخص توسعه نیافته و و مورد قبول متخصصان این حوزه نمی‌باشد.

متلب یک نرم افزار تجاری است

 متلب یک نرم افزار رایگان بوده و تحت برندی تجاری می‌باشد که این مورد علاوه بر اینکه دارای هزینه خرید برای متخصصین می باشد که غالبا خوشایند نیست .این برنامه متن باز نیست بنابراین متخصصان قابلیت توسعه نرم افزار را ندارند و متخصصان داده کاوی عموما از این نرم افزار بر انجام پروژه داده کاوی استفاده نمی‌کنند.

 عدم یکپارچه سازی متلب با سایر نرم افزارهای داده کاوی

از آنجایی که نرم افزار متلب تجاری بوده بنابراین قابلیت یکپارچه سازی با سایر نرم افزارهای داده کاوی را ندارد. معمولاً نرم افزارهای دیگر داده کاوی با استفاده از پلاگین ها و افزونه‌های قابلیت اتصال به نرم افزارهای دیگر داده کاوی را دارند و این از مزیت‌های بزرگ نرم افزارهای داده کاوی متن باز می‌باشد.انجام پروژه های داده کاوی با متلب matlab

 تفاوت پایتون با متلب

 همانطور که میدانیم پایتون یک برنامه متن باز می‌باشد و برنامه نویسان به کدهای آن به راحتی دسترسی دارند و از آن سو برنامه متلب برنامه تجاری پولی می‌باشد که نسبت به نرم افزارهای پولی نیز قیمت بالایی دارد.

 از آنجا که پایتون یک نرم افزار تجاری است ،راهنمای جامع و کاملی برای آن از سوی شرکت ارائه دهنده تولید شده است ولی در مورد برنامه پایتون از آنجایی که یک برنامه متن باز می‌باشد به صورت کلی و پراکنده در اینترنت پیدا می‌شود امروزه از پایتون استفاده های متعددی می‌شود به خاطره کاربری آسان و فوق العاده و امکانات بی نظیرش

 تفاوت متلب با نرم افزار R

 همانطور که می دانیم نرم افزار رایگان و متن باز می‌باشد در نرم افزار R اگر بخواهیم برای مثال رده مدل رده بندی خود را عوض کنیم به راحتی تابع مربوطه را با تابع قبلی عوض می کنیم و آن تابع را روی داده‌ها اعمال می کنیم اما در برنامه متلب اینگونه نیست در برنامه متلب باید ابتدا داده‌ها را فرمت بندی کرده و تابع‌های دیگر را فراخوانی کنیم. نرم افزار R  دارای تعداد بی شماری کتابخانه در خصوص یادگیری ماشین دارد که همچنان در حال توسعه است .

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *